A szem és az agy kapcsolata
A szemeket gyakran a lélek tükrének nevezik. Amit azonban sokan nem tudnak, az az, hogy a szemünk állapota az agyunk egészségére is utalhat. A szemünk és az agyunk szorosan összekapcsolódik, és a szemben bekövetkező változások gyakran jelezhetik az agy betegségeit. Íme az okok.
A szem, mint az agy kiterjesztése
A szem egy csodálatosan összetett szervünk, de kevesen vannak azzal tisztában, hogy valójában az agy kiterjesztése. A központi idegrendszer szerves részeként a szem az egyetlen olyan testrészünk, ahol az idegszövet és az erek közvetlenül láthatók. Az agy és a szem hasonló fejlődési eredetűek, hasonló az érrendszerük és hasonló folyamatok zajlanak bennük.
A kutatók szerint ezeknek a hasonlóságok az az oka, hogy amikor az agy meghibásodik, gyakran a szemben mutatkozik meg. Bár a retina változások mindig figyelmeztető jelek és aggodalomra adhatnak okot, nehéz meghatározni, hogy melyik neurológiai probléma kapcsolódik a specifikus retina elváltozáshoz.
Szemmozgások
A fizikai megjelenés mellett a szem és az agy oda-vissza kommunikálnak egymással. Ez a kommunikáció egyfajta jelentés arról, mit közvetít a szem az agynak, és milyen mozgási utasítást küld vissza az agy a szemnek. A szemmozgásokat a bazális ganglionok, az agytörzs és az agykérgi struktúrák egy csoportja vezérli, amelyek elsődleges funkciója a motoros vezérlés, valamint az izom memória és az érzelmek.
Négy alapvető szemmozgás létezik:
A vestibulo-szemmozgások olyan reflexek, amik segítenek stabilizálni a szemet és kompenzálni a fej mozgását. Tehát, amikor például jobbra mozgatja a fejét, a szeme balra mozdul, így az, amit néz, a látómezőben marad.
A vergencia-mozgások a szem egyidejű elforgatásáért felelősek, hogy a foveát (a retina legérzékenyebb részét) egy vonalba hozzák. Amikor a két szeme elé előre nyújtott mutatóujjának mozgását követi, vergens mozgásokat használ.
A sima követő mozgások abban segítenek, hogy egy mozgó tárgyra összpontosítani tudjunk.
A szakkádok a szemmozgások vitathatatlanul legösszetettebb formái. Ezek a mozgások árulkodnak a legtöbbet az agyról. A szakkádok gyors szemmozgásoknak minősülnek, amik segítenek megváltoztatni a szem rögzítéseit. Ezek a mozgások lehetnek önkéntesek és akaratlanok, nagyok és kicsik (szoba pásztázása /olvasás), és magukban foglalják a REM alvási ciklus során fellépő szemmozgásokat.
A szem és az agy működését befolyásoló tényezők
A szem és az agy közötti mély biológiai kapcsolat miatt számos tényező befolyásolja mindkettő működését. Ezek a tényezők a betegségtől az egyszerű öregedésig terjedhetnek. Például a szemmozgások változása utalhat az öregedésre, de a kognitív romlásra is.
Öregedés
Természetesen a testünk az életkor előrehaladtával változik, és ez alól nem kivétel az agyunk sem. Az idő előrehaladtával leggyakrabban a memória és a figyelem rosszabbodik. Az öregedéssel a szemünk is változik, és ez különösen igaz a szakkád mozgásokra. Az évek múlásával egyre kisebbek, ritkábbak és nehezebben kezdeményezhetők.
Számos öregedéssel járó szemromlást lassítani vagy korrigálni lehet szemüveggel, szemészeti beavatkozásokkal. A polarizált napszemüvegek használatával pedig megakadályozható, hogy a fényvisszaverődés további látásnehézségeket okozzon.
Kognitív romlás
Az agy és a szem közötti biológiai kapcsolat miatt sok neurológiai probléma fedezhető fel a szemben és a látóidegekben. A szklerózis multiplex, az Alzheimer-kór, a Parkinson-kór vagy a stroke tünetei például mind a szemben, mind pedig az agyban is megjelennek. Következésképpen, ha nyomásnövekedés tapasztalható az agyban egy agydaganat miatt, akkor duzzanat figyelhető meg a látóidegben. Ilyenkor azonnal szakorvoshoz kell fordulni. Mindezek fényében nyilvánvalóvá válik, miért érdemes rendszeresen szemészeti szűrővizsgálatokra járni.