A reggeli homályos látás 10 oka
Sok embernél előfordul, hogy az egyik vagy mindkét szemével homályosabban lát felébredést követően. Ez azonban egy arcmosás és szemdörzsölés után gyorsan el is múlik. Mondhatni, hogy ez egy természetes dolog. De egyeseknél a reggeli rutin sem segít. Ha már a korai órákban sem éles a látása, íme a reggeli homályos látás 10 oka, amire érdemes gyanakodni.
1# Száraz könnyek
A könnynek fontos szerepe van a jó látásban. A könny síkosítja, táplálja egyben védi a szemet, még alvás közben is. Időnként azonban előfordul, hogy éjszaka kiszárad a könnyréteg a szem felszínén, emiatt reggel ébredéskor úgy tűnhet, mintha egy fátyol takarná el a látást. Ettől a fajta homályos látáson a szem vízzel történő megnedvesítése, és egy kis dörzsölés könnyen segíthet.
2# Szemallergia
Az allergia viszkető, duzzadt, vizes, valamint száraz szemeket okozhat, ami ébredés után homályos látást eredményez.
Ha reggel egyre súlyosbodó szemallergiát tapasztal, akkor a probléma a poratka vagy a háziállatszőr lehet. Az is megeshet, hogy az ágynemű mosására használt mosószerre érzékeny. A rendszeres takarítás, a portalanítás, a hipoallergén mosószerek használata jelentős enyhülést okozhat ebben az eseten. Ha kisállata van, lehetőség szerint ne engedje az ágyba, de még a hálószobába sem.
3# Az arcán alszik
Az arccal lefelé alvás olyan állapotot okozhat, amelyet Floppy (lelógó) szemhéj szindrómának (FES) neveznek. Ilyenkor a felső szemhéj elveszíti a rugalmasságát. Ez könnyen kiválthatja a reggeli homályos látást, valamint könnyezést és szemégést is. A FES bárkivel megtörténhet, de többnyire túlsúlyos férfiaknál fordul elő. Az alvási szokások átalakításával megakadályozható a reggeli homályos látás.
4# Fuchs szaruhártya-distrofiája
Ez az állapot alvás közben a szaruhártya duzzadását okozza, ami reggelenként homályos látást eredményez. A látás azonban fokozatosan javul a nap folyamán. A Fuchs szaruhártya-disztrófiája gyakoribb a nőknél, mint a férfiaknál, tünetei jellemzően 50 éves kor körül alakulnak ki. Ha erre gyanakszik, forduljon szemorvoshoz.
5# Bizonyos gyógyszerek szedése lefekvés előtt
Az antihisztaminok, altatószerek, megfázás elleni gyógyszerek és a magas vérnyomás elleni gyógyszerek csökkenthetik a könnytermelést alvás közben. Ha lefekvés előtt vesz be ezek közül, könnyen megeshet, hogy reggel homályos látást és száraz szemet tapasztal.
6# Alvás kontaktlencsével
A kontaktlencsében való alvás csökkentheti a szem oxigénellátását, emiatt reggelre kiszáradhat a szeme, ami szintén homályos látáshoz vezet. Elalvás előtt mindig vegye ki a kontaktlencséit!
7# Alkoholfogyasztás lefekvés előtt
Reggelente átmenetileg homályos lehet a látása, ha lefekvés előtt borozgatott vagy bármilyen más alkoholt fogyasztott. Az alkohol kiszáradást okoz, ami a szemet sem kíméli. Másnaposan ne lepődjön meg, ha homályosan látja a világot.
8# Vércukor problémák
A túl magas vagy a túl alacsony vércukorszint is lehet a reggeli homályos látás oka. Ebben az esetben azonban más tünetei lesznek, például szédülés és gyengeség. A magas vércukorszint a cukorbetegség korai figyelmeztető jele, ezért ebben az esetben mindenképp forduljon szakorvoshoz.
9# Olajmirigy problémák
Néha a szeme körüli apró olajmirigyek (meibomi mirigyek) alvás közben túl kevés olajat és vizet termelnek. Ez szemirritációhoz vezethet és reggel homályos látást okozhat.
10# Légkondi alatt alszik
A forró nyári napokon megnyugtató és ellazító lehet légkondicionáló mellett átaludni az éjszakát. A kellemes éjszakai hőmérséklet azonban reggelre bosszúságot is okozhat, hiszen a hűvös levegő kiszárítja a bőrt és a szemet is. Igen, még akkor is, ha a szemhéja csukva van, és minden bizonnyal így van. A sok légkondizás viszkető, irritált szemet és homályos látást okozhat reggelente.
Nem kell orvoshoz fordulnia, ha a homályos látást pislogás vagy szemdörzsölés után elmúlik, vagy ha egyértelmű oka van (lásd fentebb).
De nem szabad figyelmen kívül hagyni a megmagyarázhatatlan, tartósan homályos látást vagy más tünetekkel járó látási problémákat. Ilyen esetben kérjen időpontot orvosától a diagnózis megállapítása érdekében.
FONTOS!
A reggeli homályos látás a szélütés jele is lehet, ami orvosi vészhelyzet. Ha agyvérzése van, egyéb tünetei is lehetnek, például:
· szédülés
· fejfájás
· bizsergés vagy zsibbadás a test egyik vagy mindkét oldalán
· elmosódott beszéd
Hasonlóképpen, egy fejsérülés vagy egy agyrázkódás is okozhat reggeli homályos látást. Az agyrázkódás egyéb tünetei a következők:
· koordináció hiánya
· fejfájás
· hányinger
· szédülés
· fülcsengés
A homályos látás reggel nem igényel különösebb kezelést, kivéve persze, ha az egy egészségi állapot eredménye. Ebben az esetben a kezelés a kiváltó októl függően változó.
Vigyázzon a szemére, napközben viseljen éles és kontrasztos látást segítő polarizált napszemüveget.